pogoda

Dla tych, którzy planują podróż do Polski, pogoda jest zawsze głównym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji, kiedy i gdzie odwiedzić. W kraju panuje klimat umiarkowany z wyraźnymi zmianami sezonowymi, dlatego ważne jest, aby wiedzieć czego można się spodziewać przed planowaniem podróży. Oto przegląd pogody w Polsce, abyś był przygotowany na swoją podróż.

Klimat Polski jest sklasyfikowany jako kontynentalny, co oznacza, że występują w nim cztery wyraźne pory roku. Ogólnie rzecz biorąc, temperatury są chłodne wiosną i jesienią, podczas gdy lato i zima przynoszą odpowiednio cieplejsze i chłodniejsze temperatury. Jeśli chodzi o opady, miesiące letnie (czerwiec – sierpień) są najbardziej wilgotne, a lipiec jest najbardziej deszczowym miesiącem ze wszystkich. Opady śniegu zaczynają się zazwyczaj pod koniec listopada lub na początku grudnia i trwają do lutego lub marca.

Średnia temperatura w Warszawie (stolicy Polski) waha się od -4° C (25° F) w styczniu (najzimniejszy miesiąc) do 17° C (63° F) w lipcu (najcieplejszy miesiąc). Jeśli chodzi o prędkość wiatru, średnia waha się od 4 km/h w kwietniu do 12 km/h we wrześniu i październiku. Najwyższa prędkość wiatru, jaką kiedykolwiek odnotowano, to 63 km/h na lotnisku w Krakowie 25 października 2016 roku. Warto zauważyć, że jest ona nieco niższa niż średnia prędkość wiatru w całej Europie, która wynosi około 13 km/h.

W czerwcu i lipcu – najbardziej słonecznych miesiącach – Warszawa jest nasłoneczniona przez około 14 godzin dziennie, podczas gdy w styczniu średnio przez 5 godzin. Ma to sens, biorąc pod uwagę, że czerwiec i lipiec są najcieplejszymi miesiącami w historii, podczas gdy styczeń jest zazwyczaj jednym z najzimniejszych miesięcy w całej Europie! To powiedziawszy, jeśli planujesz odwiedzić Polskę w sezonie zimowym, powinieneś przygotować się na długie dni z niewielką ilością światła słonecznego!

Wnioski: Ogólnie rzecz biorąc, Polska cieszy się dość łagodną pogodą przez cały rok z wyraźnymi zmianami sezonowymi w każdym sezonie. Podczas gdy zimy mogą być chłodne z ograniczoną ilością godzin słonecznych, lata oferują mnóstwo ciepła i słońca dla podróżników szukających czasu z dala od domu! Wiedza o tym, jakich warunków pogodowych możesz się spodziewać przed wyjazdem pomoże Ci upewnić się, że wszystko pójdzie gładko, gdy będziesz na miejscu! Niezależnie więc od tego, czy odwiedzasz Warszawę, czy inną część tego pięknego kraju, upewnij się, że najpierw sprawdzisz nasz przewodnik po warunkach pogodowych w Polsce! Z tą wiedzą będziesz przygotowany na wszystko, co matka natura rzuci Ci w drogę! pogoda polska