EUROPEJSKA NOC BEZ WYPADKU 2018

EUROPEJSKA NOC BEZ WYPADKU

 

Fundacja KRZYŚ wspólnie z Gdańskim Centrum Profilaktyki Uzależnień organizują XIV edycję kampanii „Europejska Noc Bez Wypadku” na terenie Trójmiasta. Akcja odbędzie się jednocześnie we wszystkich krajach Unii Europejskiej 20 października 2018 roku.

Celem tego międzynarodowego przedsięwzięcia, zainspirowanego przez belgijską fundację Responsible Young Drivers, jest ograniczenie wypadków dyskotekowych oraz liczby nietrzeźwych kierowców na drogach.

 

XV edycja kampanii „Europejska Noc Bez Wypadku” odbędzie się m.in. dzięki zaangażowaniu ponad 150 wolontariuszy. Ochotnicy będą obecni w klubach 17 polskich miast tj.: Białystok, Bydgoszcz, Chełm, Częstochowa, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lidzbark Warmiński, Łomża, Mielec, Mrągowo, Opole, Poznań, Sopot, Szczytno, Warszawa oraz Wrocław.

W ramach kampanii społecznej Miasta Gdańska „Kieruj bez procentów” 10 wolontariuszy będzie obecnych w pięciu trójmiejskich klubach w Gdańsku i Sopocie: Parlament, Miasto Aniołów, Green Club – Gdańsk; Zła Kobieta i Hah- Sopot. Nasi partnerzy: Automobile klub Orski, Czyste Dźwięki i Fundacja Bezpiecznik.

Cała akcja jest objęta patronatem Prezydenta Gdańska i Prezydenta Sopotu.

Podczas wieczoru wolontariusze będą namawiać kierowców bawiących się w klubach, aby wykazali się odpowiedzialnością i nie spożywali alkoholu, ażeby bezpiecznie odwieźć swoich znajomych. Uczestnicy kampanii, na znak przyłączenia się do akcji, założą niebieską opaskę-bransoletkę, która oznaczać będzie deklarację, iż osoby te nie będą piły alkoholu.

W momencie opuszczania klubu osoby z opaskami będą miały możliwość przebadania się profesjonalnym alkomatem. Odpowiedzialni kierowcy zostaną nagrodzeni upominkami. Natomiast osoby, u których zostanie wykryty alkohol w wydychanym powietrzu, będą zachęcane do pozostawienia pojazdu i skorzystania z alternatywnej formy transportu.

Historia akcji

Idea akcji Europejska Noc Bez Wypadku narodziła się w październiku 1999 roku. Młody chłopak Tenguy Moreau z belgijskiego miasta Melen w stanie nietrzeźwym wracał autem z dyskoteki. Samochód wpadł w poślizg. W wyniku wypadku kierowca zginął. Wstrząśnięci tragedią bliscy i przyjaciele postanowili wspólnie zrobić coś, by zwiększyć świadomość, a w konsekwencji ograniczyć weekendowe wypadki. Rok później powstało Stowarzyszenie Responsibile Young Drivrs. Kilkanaście młodych osób już w pierwszym roku przeprowadziło w Brukseli kampanię plakatową pod hasłem „Roule cool, Sans alkohol”. W kolejnym roku przy drogach stanęło już 500 bilbordów oraz rozdano 70 tys. ulotek promujących ideę Europejskiej Nocy Bez Wypadku. Od 2003 roku akcja organizowana jest co rok, zawsze w trzecią sobotę października.

Kampania Społeczna „Kieruj bez procentów -2018” została dofinansowana w 2018 roku z Rządowego „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018 i 2020”  koordynowanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz ze środków Pomorskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

W dniu akcji prosimy o kontakt z:

Jarosław Kucharski

Tel. 606639859

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ogólnopolski koordynator akcji:

Michał Kopacki

tel.: 600452626

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Real time web analytics, Heat map tracking

Znajdź na stronie

Kalendarz wydarzeń

Październik 2020
N P W Ś C Pt S
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31