Konkurs dla szkół "Zażyj wolności"

KONKURS

w ramach projektu pilotażowego „Zażyj wolności”

realizowanego przy współpracy Gdańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień

 

 

Założenia i koncepcja konkursu dla szkół

Zadaniem wybranej grupy uczniów jest przygotowanie własnej kampanii społecznej o charakterze informacyjnym, skierowanej do rodziców pod roboczym hasłem: DLACZEGO TAK TRUDNO BYĆ RODZICEM NASTOLATKA? lub DLACZEGO MNIE NIE SŁYSZYSZ?, która zawiera także zagadnienia dotyczące problemu uzależnień, w tym cyberprzemocy.

 

Młodzi ludzie, nastolatki często narzekają, że są nierozumiani przez rodziców. Można by się pokusić o stwierdzenie, że jest to zjawisko powszechne, jakby w okresie dorastania jedni i drudzy stali na przeciwnych barykadach. Czy rzeczywiście musi tak być? Czy to stereotyp? A może dzisiaj rodzice bardziej niż kiedyś rozumieją potrzeby i trudności, jakie przeżywają ich dorastające dzieci, ale ze względu na dynamiczną zmianę otoczenia zwyczajnie nie nadążają za wyzwaniami, jakie przed nimi się pojawiają.

Jedno jest pewne, a nawet stwierdzone naukowo, że okres dorastania jest ogromnym wyzwaniem dla dorosłych i ich wchodzące w dorosłość dzieci, jak i to, że nie ma prostych recept na wychowanie. Jednak im lepszy kontakt z dzieckiem, tym łatwiej o wzajemne zrozumienie i pomoc, a tym samym zapobieganie kłopotom.

Wielu dorosłym wydaje się, że mają dobry kontakt z dzieckiem. Mieszkamy pod jednym dachem, widzimy się codziennie. Ale co tak naprawdę wiemy o sobie? Ile czasu poświęcamy na rozmowy, czy w ogóle? Czy jemy razem posiłki? Czy znamy dobrych kolegów i koleżanki naszych dzieci? Czy wiemy, jakie lubi filmy, vlogerów, książki? Kto jest jego/ jej idolem? Jak często jest w social mediach? Co chciałaby/ chciałby robić? Jakie ma marzenia? Z czym sobie nie radzi? Czego się boi? Czego nie rozumie? Dlaczego sięgają po środki psychoaktywne: alkohol, narkotyki? Dlaczego milczą, kiedy rówieśnik jest ofiarą cyberprzemocy?

Cel zadania: Przygotowanie kampanii społecznej skierowanej do dorosłych: rodziców, opiekunów i nauczycieli, gdzie młodzież daje „instrukcje”, mapę, jak poruszać się po świecie nastolatka, jak dotrzeć do niego, jak się z nim kontaktować? Co utrudnia ten kontakt? Czego brakuje, dlaczego nastolatki nie słyszą rodziców i na odwrót? Co należałoby zrobić, żeby się wzajemnie usłyszeć?

Forma: działanie ambientowe, działania w social media, formy plastyczne, teatralne oraz inne środki wyrazu, które nie naruszają dobrych obyczajów.

Okres przygotowania kampanii: młodzież realizuje kampanię w okresie 20.11.2017 – 11.12.2017 r.

Skrócone zasady uczestnictwa:

 1. Szkoła zainteresowana udziałem w konkursie zgłasza grupę uczniów do dnia 20 listopada br. drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Do konkursu można zgłosić min. 1 zespół uczniów z wybranej szkoły.
 2. Uczniowie z pomocą nauczyciela (opiekuna) przygotowują scenariusz kampanii i innych działań.
 3. Zgłoszenie należy złożyć drogą elektroniczną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. poprzez formularz zgłoszeniowy .
 4. Do konkursu może przystąpić grupa uczniów, która liczy max. 7 osób.
 5. Każda grupa uczniów musi mieć nauczyciela / opiekuna ze szkoły, który pomaga uczniom.
 6. Podczas konkursu zostaną wyłonione i nagrodzone przez specjalistów trzy najlepsze prace.
 7. Nagrody w formie finansowej, rzeczowej lub voucherów przewidziane są zarówno dla szkoły, jak i uczniów. Organizator zastrzega sobie prawo do decydowania o formie nagród.
 8. Zwycięzcy konkursu są zobowiązani do przeprowadzenia kampanii w okresie 4 – 21 stycznia 2018 r. oraz przygotowania sprawozdani w a z załącznikami (np. zdjęcia, artykuły w szkolnej gazetce, artykuły na www szkoły, social media szkoły etc.) i przesłania drogą elektroniczną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Wyłonienie zwycięzców: prace będą oceniane w okresie 12 – 15 grudnia 2017 r. przez specjalną komisję, w składzie:

 • 1 przedstawiciel Urząd Miasta Wydział Rozwoju Społecznego
 • 2-3 przedstawicieli Gdańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień
 • 2 przedstawicieli Fundacji IDEA

Termin ogłoszenia zwycięzców: ogłoszenie zwycięzców konkursu odbędzie się w dniu 20.12.2017 br.

Znajdź na stronie

Kalendarz wydarzeń

Listopad 2018
N P W Ś C Pt S
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30